Menu

Bylinky

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris)

19. 3. 2025 18:00:10 4x

Dříve byl považován za důležitou, v lidovém léčitelství často používanou rostlinu především ženami. Čaj se používá k podpoře otěhotnění, udržení těhotenství, při silné menstruaci a preventivně k potlačení klimakterických příznaků, při gynekologickém krvácení a k posílení dělohy před porodem, aplikují se též sedací koupele při poševním výtoku, dá se použít i k výplachu pochvy. Němci ji říkají Frauen Mantel – ženský plášť. Další užití je proti průjmům, střevním katarům, špatném trávení, nadýmání, katarech dýchacích cest, plicní tuberkulóze, žaludečních vředech, cukrovce, vodnatelnosti, jaterních a ledvinových chorobách, zánětech močového měchýře, prohlubuje spánek. Zevně se používal k omývání špatně se hojících ran, ekzémů, bércových vředů, ke kloktání při zánětech dutiny ústní a k výplachům při krvácení z nosu a výtocích. Významně pomáhá i jako kloktadlo a léčivé klyzma, zejména při zánětu tlustého střeva a Crohnově chorobě. Význam mu přikládali také středověcí alchymisté, kteří při hledání zlata a "kamene mudrců" používali tzv. nebeskou rosu - kapky vody, nápadně se třpytící na listech kontryhele. Svědčí o tom i rodový název Alchemilla.

Kopřiva dvojodmá (Urica dioica)

19. 3. 2025 17:58:24 5x

Chlorofyl obsažený v kopřivě působí povzbudivě na metabolismus a zároveň působí proti chudokrevnosti, dále působí jako antirevmatikum, protizánětlivě, urychluje hojení ran. Kopřiva je také povzbuzuje činnost srdce a pomáhá redukovat krevní cukr u lehčí forem cukrovky druhého typu. Působí  antivirově (zejména proti virům chřipky), podporuje činnost slinivky a vaječníků, pomáhá při bronchiálním astmatu, působí močopudně, zastavuje krvácení - obsahuje křemík, zlepšuje prokrvení vnitřních orgánů, osvědčila se i při chorobách jater, žlučníku a ledvin i jako prostředek podporující tvorbu mateřského mléka.

Kozinec blanitý ( Astragalus membranaceus) Žlutý císař

19. 3. 2025 17:57:00 4x

Je to povzbuzující prostředek, který se může každý den přidávat k běžnému jídlu. Užívá se při stavech slabosti, poruchách trávení, diabetu 2.typu. Je to žlučopudný a potopudný prostředek. Léčí astenii, nechutenství, únavu, průjem, nadýmání břicha, nespavost. Snižuje hladinu cukru v krvi, vysoký tlak, posiluje imunitu, má antibakteriální účinky, antioxidační působení, chrání jaterní buňky před toxickými vlivy, zlepšuje funkci nadledvinek.posiluje imunitu a zvyšuje fyzickou odolnost a má protivirové (antivirové) účinky. Rozšiřuje cévy, snižuje krevní tlak, zlepšuje prokrvení kůže, zrychluje krevní oběh a posiluje srdeční sval. Povzbuzuje silné pocení a ulevuje při zadržování tekutin, neboť droga je výrazně močopudná. Navíc léčí záněty ledvin a odstraňuje bílkovinu z moči. Má výrazné antibiotické (a antivirotické) učinky, a to jak na viry, tak i na řadu bakterií působících např. dyzenterii (úplavici) nebo salmonelózu. Bylina je velmi dobrým antioxidantem a imunostimulátorem, zvyšuje odolnost a vitalitu organismu. Chrání jaterní buňky před toxickými vlivy, ale také brání tukové degeneraci jater (steatóze).

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis ), baldrián, kočičí kořen,

19. 3. 2025 17:55:37 3x

Má uklidňující účinek zejména při srdečních neurózách (úzkost, bušení srdce) - při nervovém vyčerpání, nespavosti způsobené přepracováním - při migrénách - žaludečních neurózách, tiší bolesti, uvolňuje křeče - má příznivý vliv na poruchy štítné žlázy. Při vnitřním užívání drogy je třeba respektovat skutečnost, že i malé dávky mají uklidňující účinek na centrální nervovou soustavu. Tlumí stavy vzrušení, nervozitu, úzkost, napětí, ve vyšších dávkách působí jako hypnotikum. Působí spasmolyticky. Uklidňuje , ale i posiluje nervy.

Kudzu (Pueraria lobata)

19. 3. 2025 17:54:21 6x

Užívá se při chřipce, nachlazení, horečce, bolestech hlavy a krku, dyzenterii, hypertenzi, poruchách srdečního rytmu, angine pektoris. Dále jako močopudný prostředek, sedativum, zlepšuje prokrvení mozku, snižuje krevní tlak, hladinu cukru v krvi. Stabilizuje nervový systém, neboť podporuje tvorbu hormonů serotoninu a dopaminu v mozku a umožňuje jejich delší setrvání v oběhovém systému. Detoxikuje, používá se při otravách  drogami a alkoholem. Mělo by pomáhat při odvykání závislostem jako je alkoholismus, kouření atd. U alkoholu  zpomaluje rozklad etanolu na škodlivý aldehyd kyseliny octové, a tím podporuje regeneraci alkoholem poškozeného organismu. Odbourává nepříjemné pocity v kocovině - bolest hlavy, nevolnost....Při pokusech se prokázalo, že někteří jedinci omezili konzumaci alkoholu od jednu třetinu až polovinu. Pomáhá při vysokém krevním tlaku, angině pectoris, diabetů, ucpaném nosu a kopřivce. Zevně potom na traumatická poranění. Užívá se při nachlazení a chřipce, při bolestech hlavy u horečnatých nemocí, při průjmu, spalničkách, opilosti a hypertenzi. Drogou je však i květ (Pueraria flos), který má povahu vyrovnanou, chuť sladkou a vazbu k dráze žaludku. Posiluje slezinu a odstraňuje následky nadměrného požívání alkoholu. Užívá se při otravě alkoholem, zvracení krve, nechutenství a nadýmání.

Kurkuma dlouhá (Curcuma longa)

19. 3. 2025 17:52:54 4x

Kurkuma regeneruje játra, pomáhá jim při toxickém poškození se rychle zregenerovat. Hubí Salmonelu, pomáhá při otravách z jídla. Zlepšuje trávení, podporuje trávení tuků. Pomáhá při artritidě. Pomáhá při onemocněních srdce. Používá se při chorobách žlučníku, jater, hepatitidy,. Zvyšuje tvorbu žluči, podporuje její vyprazdňování, tlumí křeče žlučníku, vhodná při žlučových kamenech a zánětech. Zlepšuje chuť k jídlu a trávení, činnost pankreatu, omezuje hnilobné procesy v trávicím traktu. Působí proti parazitům. Užívá se při bolestech břicha, nadýmání, kolikách, bolestech v krku, zubů, poruchách menstruace. Je výrazný antioxidant. Pomáhá s kontrolou tělu proti rozvinutí rakovinového bujení - kurkumin je silný antioxidant. Optimalizuje trávení, činnost jater - jaterní lipidy, funkci kardiovaskulárního systému - krevní oběh, imunitní systém - antioxidant, stav kloubů a kostí. Kurkuma dlouhá (Curcuma longa) optimalizuje funkce dýchacího systému, stav pokožky. Normalizuje duševní rovnováhu, kontroluje zánětlivé reakce organizmu - antioxidant.  Potlačuje srážlivost krevních destiček a tím tlumí proces zánětlivých faktorů. Stimuluje tvorbu kortizonu v nadledvinkách, podporuje hojivé procesy, podporuje imunitu, působí jako prevence. Pomáhá proti únavě, kdy nemůžete odpočívat a potřebujete fungovat. Používá se jako  podpůrný prostředek při léčbě rakoviny. Zevně vhodná na nehojící se vředy, lišeje, poranění.

Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra)

19. 3. 2025 17:51:51 3x

Kořeny této rostliny patří k důležitým přírodním drogám užívaným hojně jak v lidovém léčitelství tak i v praktickém lékařství. Většina bylinkových receptur léčivých směsí v TČM obsahuje právě lékořici. Látky z lékořice podporují tvorbu žaludečních šťáv a naopak působí proti tvorbě žaludečních a dvanáctníkových vředů. Dále vyvolávají naředění hustého hlenu z dýchacích cest. Proto se používá jako doplněk ke zmírnění kašle a na podporu vykašlávání při astmatu nebo chronické bronchitidě. V malých dávkách podporuje lékořice častější močení, ve vyšších dávkách močopudné účinky naopak mizí. Z dalších účinků je známo například působení proti zánětu a zvýšenému svalovému napětí. Snižuje cholesterol, tlumí bolesti při menstruaci, má mírně projímavý účinek, hojí vředy v trávicím ústrojí i dutině ústní, pokud má žena problém se zvýšenou tvorbou testosteronu, dokáže ji významně snížit – podává se v mírných dávkách 6-12 týdnů – pomáhá při opakovaném výskytu cyst vaječníků. Dává se do čajů protinádorově orientovaných. Příznivě ovlivňuje činnost nadledvinek, odstraňuje bolesti břicha, má protirevmatické a a imunostimulační působení. Pomáhá i při atopickém ekzemu. Užívání: Formou nálevu nebo odvaru 1-1,5 g 2-4denně do šálku vody, v tinktuře 1 mocca až 1 čajová lžička 2-4 denně po 10-15 kapkách (max. 20-25 kapek ), v prášku 2 – 4 x denně na špičku kulatého nože, vždy před jídlem. Číňané žvýkají plátky kořene lékořice syrové 6-8 plátků denně , šťávu spolknou a pak zbytek vyplivnou.

Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus)

19. 3. 2025 17:50:21 6x

Lichořeřišnice má významné antibiotické, antivirotické a antibakteriální účinky, pomáhá při chronických zánětech plic, je účinná na stafylokoky, streptokoky, Proteus, E. coli a další druhy bakterií v močových cestách, přispívá i k léčbě zánětů močového měchýře, prostaty, vaječníků, žaludečních vředů. Jako prevence funguje proti většině infekčních chorob. Zvyšuje imunitu, zlepšují činnost centrální nervové soustavy, posiluje organismus, podporuje růst vlasů, brání jejich vypadávání, pomáhá při lupech. Účinou látkou je glykosid glukotropeolin. Z těla se vylučuje močí, v močových cestách působí antibioticky, taktéž působí i v plicích. Proto se lichořeřišnice doporučuje podávat při močových a dýchacích potížích (záněty horních cest dýchacích, nosohltanu, v krku,) chronického i akutního charakteru. Doporučuje se brát i s antibiotiky a pak ještě 1-2 týdny po dobrání antibiotik pro jistotu, aby se zánět nevrátil.Droga působí výrazně antibioticky, zejména v oblasti urogenitálního aparátu. Účinná je na streptokoky, stafylokoky, proteus vulgaris, escherichia coli, salmonely a další. Příznivě působí rovněž v oblasti dýchacích cest. Tinktura je používaná proti padání vlasů a k povzbuzení jejich růstu. Dobré výsledky rovněž v léčbě zánětů zvukovodu. Velmi vhodné je použití lichořeřišnice jako doplněk při léčbě antibiotiky, protože zesiluje, rozšiřuje a urychluje jejich účinek. Je vhodná v případech, kdy léčba zánětů vaječníků pomocí antibiotik není úspěšná. Účinek lichořeřišnice na růst vlasů je dnes možné považovat za prokázaný.

Lnice květel (Linaria vulgaris)

19. 3. 2025 17:49:06 5x

Léčivka vyhlášená na cévní potíže, hemoroidky, křehké cévy, praskající žily, bércové vředy. Pomáhá jako spasmolitikum, má protikřečové účinky při kolikách ledvinových a žlučníkových. je vhodná na doléčování ledvin a jater. Pomáhá též na zbytněnou prostatu, upravuje stolici, funguje jako mírné projímadlo. Léči žaludeční, dvanáctníkové a střevní vředy. Používá se i při očních výplaších při zánětech spojivek, očních víček nebo rohovky.

Maca peruánská (Lepidium meyenii) Řeřicha peruánská

19. 3. 2025 17:40:07 3x

Tato rostlina bývá označována také jako peruánský ženšen či peruánská viarga. Je známá především pro své afrodiziakální účinky. Rostlinu pěstovali již staří Inkové a měli ji za svatý pokrm, především ji pěstovali pro královskou rodinu a vojsko. V Peru je pěstována v Andách v nadmořských výškách až 4500m.n.m. Španělští vojáci při dobývání měst Inků měli zakázáno macu pojídat, aby nedocházelo ke znásilňování indiánských žen. Zvyšuje libido u mužů i žen U mužů zvyšuje potenci a zkvalitňuje erekci. Zvyšuje plodnost u žen i u mužů po alespoň 3 -4 měsíčním užívání zvyšuje kvalitu a životaschopnost spermií. Obsahuje jod a proto je také dobrým regulátorem činnosti štítné žlázy i ostatních žláz s vnitřní sekrecí. Pomáhá obnovovat fyzickou i intelektuální svěžest, podporuje imunitu a proto je také vhodné ji podávat i při nádorových onemocněních, pacienti lépe snášejí tuto těžkou léčbu. Je mimořádně vhodná v geriatrii, oddaluje příznaky stárnutí, zabraňuje osteroporóze, zejména u žen. Tlumí nervozitu a úzkost, duševní vyčerpanost, pozitivně ovlivňuje růst a hojení kostí. Má protirevmatické účinky, snižuje krevní tlak, tlumí kašel, léčivě působí při bronchitidě. Nejsou známé žádné kontraindikace, ale vzhledem k tomu, že droga ovlivňuje pohlavní hormony, není vhodné ji podávat dětem, těhotným a kojícím ženám. Užívá se prášek ze sušených hlíz, doporučují se 1-2kávové lžičky denně, u tinktury 25kapek.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti
Naše webová stránka ukládá data na vašem zařízení (cookies a úložiště prohlížeče), aby bylo možné identifikovat vaši relaci a dosáhnout základní funkčnosti platformy, zážitku z prohlížení a zabezpečení.
Můžeme ukládat data na vašem zařízení (soubory cookie a úložiště prohlížeče), abychom mohli poskytovat doplňkové funkce, které zlepšují váš zážitek z prohlížení, ukládat některé vaše preference bez uživatelského účtu nebo bez přihlášení, používat skripty a/nebo zdroje třetích stran, widgety atd.