19. 3. 2025 11:00:48
7x
Pozoruhodná bylinka, snižuje krevní tlak, zvyšuje odolnost proti zánětům a plísním, bakteriím, užívá se při infekci horních cest dýchacích..… Užití kořene šišáku bajkalského ve fytoterapii je velice široké. Šišák bajkalský se používá jako prostředek snižující tlak při hypertenzi. Působí také jako sedativum při funkčních poruchách nervové soustavy, při nespavosti. Šišák bajkalský slouží při odstraňování subjektivních symptomů, jako jsou bolesti hlavy, šum v hlavě, bolesti v oblasti srdce apod. Tradiční čínská medicína si cení šišáku bajkalského jako prostředku proti krvácení z nosu a vnitřnímu krvácení, ovlivňuje vysoký krevní tlak. Léčí záněty v krku, onemocnění ledvin, záškrt, spálu a hepatitidu. Používá se také při vysokých horečkách, kašli, zvracení a silné menstruaci.
19. 3. 2025 10:59:51
7x
Pomáhá při nespavosti ( obsahuje melatonin), podrážděnosti, hysterii, záchvaty paniky ( obsahuje serotonin), při nervovém vyčerpání, při delirium tremens (u alkoholiků). Pomáhá při psychosomatický onemocněních, migréně, abstinenčních příznacích. Má protizánětlivé účinky (proti bakteriím), viry - protivirový účinek, posiluje ledviny - podporuje jejich činnost . Zlepšuje stav při epilepsii a psychickém napětí z negativních zážitků v minulosti (týrání) u zvířat (psi, kočky, koně). Indikuje se též při schizofrenii a křečích hladkého svalstva, nervovými tiky, či ztuhlým a bolestivým svalstvem. Podává se i pacientům s nervovými záškuby, , opožděnou poruchou hybnosti, zatuhlým a bolestivým svalstvem, mimovolnými pohyby svalstva, syndromem nepokojných nohou, lehkou formou Tourettova syndromu, skřípením zubů, zmírňuje třes při Parkinsonově chorobě.Jde o přímou, trsnatě rostoucí bylinu dorůstající výšky 25 až 50 centimetrů. Lodyha je čtyřhranná a nese vstřícné, široce zašpičatěle kopinaté zubaté listy s výraznou žilnatinou. Květy jsou pyskaté modré až modrofialové, uspořádané do jednostranných hroznů.Pochází ze Severní Ameriky, kde byl jednou z nejdůležitějších léčivých a rituálních rostlin Čerokézů. Používali jej k posílení ,vnitřního zraku' během šamanských rituálů. Období slávy zažil šišák v Americe v 18. století coby bylina proti vzteklině a později jako účinné sedativum. Podobně se užívá, zvlášť v ruské lidové medicíně, i šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis).
19. 3. 2025 10:37:01
5x
Škornice patří mezi velice účinná afrodiziaka, tonikum posilující nervy. Je prospěšná pro krevní oběh, mozkové funkce i sexuální aktivitu. Používá se při mužské impotenci a také mužské i ženské neplodnosti. Stimuluje tvorbu spermií, zvyšuje sexuální aktivitu u mužů. Rozšuřuje krevní kapiláry, tím se zvyšuje přítok krve do pohlavních orgánů. Také lépe prokrvuje mozek, zvyšuje imunitu, výrazně prospívá u pacientů s dialýzou. Je to preventivní prostředek při osteoporóze, snižuje riziko vedlejších účinků při používání kortikoidů. užívá se při ischiasu, chronických bolestí v dolních částech těla, v končetinách i revmatismu. Pomáhá při nedostatečné mozkové cirkulaci, projevující se ztrátou paměti. Snižuje krevní tlak. Na některé potíže funguje jako kortikoidy, ale bez negativních vedlejších účinků.
19. 3. 2025 10:34:51
4x
V přírodním léčitelství je štětka používána při revmatických nemocí a dny. Zmírňuje otoky, odvoďnuje. Pomáhá při nemocech gastrointestinálního traktu. Působí při virových onemocněních, oparech. je vyhlášeným pomocníkem při podpůrné léčbě Lymské boreliózy. Je výborným antirevmatikem, močopudná, léčí žaludeční a dvanácníkové vředy i jiné nemoci v zažívacím traktu. S úspěchem se používá se i zevně při různých kožních onemocněních, jako například rozpraskané pokožka nebo lišej. V tomto případě se používají obklady z odvaru z kořene.
19. 3. 2025 10:32:41
3x
Bylina je využívána především jako diuretikum s antibakteriálním účinkem. Je zdrojem silic s diterpeny a flavonoidy, které snižují zadržování vody v těle a mírně stimulují činnost štítné žlázy. Trubkovec není zatím dobře prozkoumán, tudíž nejsou známy ani jeho vedlejší účinky. usnadňuje močení, léčí vysoký krevní tlak, léčí revmatizmus, záněty kloubů, dává se podpůrně při syfilidě, snižuje hladinu k. močové,. Zlepšuje příznaky alergie, posiluje imunitu, pomáhá při diabetu 2, typu. Jeho užívání by však mělo být omezeno při funkční nedostatečnosti srdce, při hyperfunkci štítné žlázy a při blokádě močovodů. Lidově je bylina ceněna pro své diuretické a současně antibakteriální vlastnosti. Pomáhá při otocích (například nohou), zadržování vody v těle, bílkovině v moči, dně či zvýšené hladině kyseliny močové v krvi, močových kamenech nebo při zánětech ledvin, močového měchýře a močových cest a také při snižování hmotnosti při nadváze a dále pak při kloubním revmatismu (bolest kloubů). Užití trubkovce se osvědčilo i při dialýze, v některých případech byl dokonce schopen potřebu dialýzy oddálit. V neposlední řadě podporuje správnou činnost jater (hepatoprotektivum na poruchy funkce jater).
18. 3. 2025 12:17:43
4x
Třezalka i z ní odvozené preparáty jsou vhodná jako středně silné antidepresivum, v této indikaci má prokázanou účinnost.. Působí proti baktériím a podporuje látkovou výměnu. V lidové léčbě se používá např. v léčení zánětů nebo kožních ekzémů, zevně i vnitřně k léčení ran, pohmožděnin a zlomenin. Pomáhá i při léčbě závratí, tlumí vnitřní krvácení a zlepšuje kvalitu cévních stěn. Macerací květů v olivovém nebo slunečnicovém oleji se získá tzv. třezalkový olej jasně červené barvy, který má zklidňující a antidepresivní účinky, údajně je vhodný i k léčbě popálenin, omrzlin, ran, hemoroidů a vředů. Květ obsahuje třísloviny, glykosidy hyperosid, rutin a kvercetin, silice, pryskyřice, červené barvivo hypericin, organické kyseliny, provitamín A, vitamín C, fenolická červená barviva s fotosenzibilizujícím účinkem a další látky. Ve směsi s pelyňkem černobýlem léčí slinivku břišní i méně poškozená játra. Léčí žaludek, dvanáctník, záněty, vředy, žaludeční neurozu, přidává se do ledvinových směsí. Léčí hemeroidy formou klystýrů. Působí jako mírné kardiotonikum, zcela netoxické. Je první volbou při léčbě úzkosti, psychickém napětí, neurastenii, panickém strachu, depresích, zabírá však až po 10 dnech léčby. Pomáhá při rehabilitaci po mozkových příhodách. Třezalkový olej pomáhá masáží u počátečních formách obrn. Při dlouhodobém podávání léčí sklerozu multiplex. Je vhodná k léčení ran, pohmožděnin, zlomenin, naraženin a zanícených ran, léčí závratě, tlumí vnitřní krvácení, zlepšuje kvalitu cévních stěn. Pomáhá v boji s otylostí.
18. 3. 2025 12:11:46
3x
Třapatka má imunostimulační účinky,podporuje tvorbu krevních buněk,užívá se při chřipce,nachlazení,virozach....Echinacea se používá k prevenci infekčních onemocnění a celkovému posílení imunity, dále je vhodná k léčbě kataru horních cest dýchacích, chřipky, angíny či obyčejného nachlazení, chronických zánětů močového měchýře, ženských pohlavních orgánů, prostaty, zánětu mízních uzlin a při sklonech k hnisání. Echinacea se nebere v akutních fázích onemocnění, mohla by stav zhoršit. Bere se na začátku nemoci, na konci, na doléčení, na prevenci a při chronických zánětech.
18. 3. 2025 12:13:25
4x
Tužebník přispívá k normálnímu stavu kloubů, pokožky a tkání. Optimalizuje vylučování vody z organizmu a funkce močových cest - ledviny. Podporuje normální funkce dýchacího systému, vylučování moče, osvěžení těla, přirozenou obranyschopnost, duševní zdraví / relaxaci - spánek. zajišťuje normální činnost srdce a hladinu cholesterolu v krvi. Používá se květ ve formě prášku, nálevu nebo tinktury. Pomáhá při infekčních horečnatých onemocněních, angínách, chřipkách, tlumí průjmy, zlepšuje látkovou výměnu, zabraňuje hnilobnému rozkladu a kvašení ve středech, léčí záněty ledvin, ledvinové kameny, těžký revmatismus, dnu. Další využití je jako kloktadlo při parodontoze, odvar pomáhá s plísní na kůži, omývá se. V čaj na revmatismus se kombinuje ještě s celíkem zlatobýlem a jehlicí trnitou. Jeho antibakteriální a protizánětlivé účinky se využívají zevně k hojení ran jako součást hojivých mastí nebo k obkladům a ke koupelím, vnitřně jako podpůrná léčba žaludečních vředů. Je vynikající při poruchách trávení, překyselení žaludku a pálení žáhy. Tužebník jilmový se používá vnitřně na tyto nemoci a potíže jako jsou bronchitida, chřipka, nemoci močového měchýře, nemoci močového měchýře, vysoký krevní tlak, bolesti hlavy, bolesti zubů, bolesti kloubů, podporuje chuť k jídlu, snižuje kyselost žaludeční šťávy.
18. 3. 2025 12:09:43
3x
Vinná semena obsahují reveratrol, který je velmi silný antioxidant, udržuje normální činnost srdce, krevní tlak, normální stav pokožky, podporuje normální činnost cévní soustavy - odstraňuje pocit "těžkých nohou".Nejcennější z hlediska léčivosti na víně jsou semena a slupky. Obsahují totiž vysokou koncentraci látek s antioxidačními účinky. Slupka zase obsahuje úctyhodné množství draslíku, působícího pozitivně na nervový systém.
18. 3. 2025 12:07:49
5x
Výzkumy prokázaly, že Vilcacora díky svému složení brzdí rozvoj rakovinových buněk a stimuluje imunitní systém. Má i vlastnosti protizánětlivé, antivirové, antibakteriální a antioxidační. Pozitivně působí na centrální nervový systém, pomáhá při léčbě oběhových chorob, snižuje hladinu cholesterolu a působí očistně. Chrání sliznice trávícího traktu a pomáhá při léčbě žaludečních vředů. Má dobrý vliv na peristaltiku střev a žlučových cest. Pro své protizánětlivé vlastnosti se Vilcacora doporučuje při léčbě osteoartritidy. Je zvlášť doporučována kuřákům neboť s močí odvádí z organizmu karcinogenní látky obsažené v cigaretovém kouři. Vně se používá ve formě obkladů v případech zánětů pokožky a alergických reakcí.Obsahové látky Alkaloidy (celkový obsah 0,15 - 0,46 %, stanoveno HPLC), pentacyklické oxindolové alkaloidy : isomitrafylin, isopteropodin, mitrafylin, pteropodin, speciofylin, unkarin F, tetracyklické oxindolové alkaloidy: isorhynchofylin, rhynchofylin, glykosidicky vázané alkaloidy: 5alfa-karboxystriktodisin, heteroyohimbanové pentacyklické alkaloidy: akuammigin, heteroyohimbanové tetracyklické alkaloidy: hirsutein, hirsutin, korynanthein, dihydrokorynanthein, pyridino-indolo-chinolizidinové alkaloidy: angustin, angustolin, deriváty kyseliny chinovikové, deriváty kyseliny ursolové a oleandrové, steroly: beta-sitosterol (60 % z celkového obsahu sterolů), kampesterol, stigmasterol, flavanové deriváty: epikatechin, procyanidiny A1, B1, B2, B4.