Třezalka i z ní odvozené preparáty jsou vhodná jako středně silné antidepresivum, v této indikaci má prokázanou účinnost.. Působí proti baktériím a podporuje látkovou výměnu. V lidové léčbě se používá např. v léčení zánětů nebo kožních ekzémů, zevně i vnitřně k léčení ran, pohmožděnin a zlomenin. Pomáhá i při léčbě závratí, tlumí vnitřní krvácení a zlepšuje kvalitu cévních stěn. Macerací květů v olivovém nebo slunečnicovém oleji se získá tzv. třezalkový olej jasně červené barvy, který má zklidňující a antidepresivní účinky, údajně je vhodný i k léčbě popálenin, omrzlin, ran, hemoroidů a vředů. Květ obsahuje třísloviny, glykosidy hyperosid, rutin a kvercetin, silice, pryskyřice, červené barvivo hypericin, organické kyseliny, provitamín A, vitamín C, fenolická červená barviva s fotosenzibilizujícím účinkem a další látky. Ve směsi s pelyňkem černobýlem léčí slinivku břišní i méně poškozená játra. Léčí žaludek, dvanáctník, záněty, vředy, žaludeční neurozu, přidává se do ledvinových směsí. Léčí hemeroidy formou klystýrů. Působí jako mírné kardiotonikum, zcela netoxické. Je první volbou při léčbě úzkosti, psychickém napětí, neurastenii, panickém strachu, depresích, zabírá však až po 10 dnech léčby. Pomáhá při rehabilitaci po mozkových příhodách. Třezalkový olej pomáhá masáží u počátečních formách obrn. Při dlouhodobém podávání léčí sklerozu multiplex. Je vhodná k léčení ran, pohmožděnin, zlomenin, naraženin a zanícených ran, léčí závratě, tlumí vnitřní krvácení, zlepšuje kvalitu cévních stěn. Pomáhá v boji s otylostí.
Třezalkový olej se nakládá v černu, kdy se čerstvé květy naloží do kvalitního rostlinného oleje a nechá 6 týdnů na sluníčku macerovat. Olej se používá na popáleniny, výborné je to na popáleniny od sluníčka (namažte na noc a ráno raději opláchněte, na sluníčko namazaní nechoďte, hodně nám u moře se spálením od sluníčka pomohl, nebolelo to a nesloupali jsme se), ekzemy, na masáže, prý se dostane až do plotének. Vyrábím ho sama.
Rostlina je vysoká 30 - 60 (100) cm s dřevnatějící lodyhou kruhového průřezu. Listy jsou střídavé, eliptické, 2 - 3 cm dlouhé se slizničnými komůrkami patrnými proti světlu. Květy jsou žluté pětičetné, pravidelné, obsahují barvivo hypericin. Plody jsou tobolky. Roste v celé Evropě kromě arktického pásma, na východ až k Jeniseji, v severozápadní Číně, Malé Asii, v Africe v pohoří Atlas, druhotně v mírných a subtropických pásmech celého světa. V České republice je hojná od nížin do podhorských oblastí. Třezalka tečkovaná je léčivá rostlina, drogou je kvetoucí nať (Herba hyperici) sbíraná po rozkvětu hned ráno (podle lidových pověstí nejlépe na svatého Jana - 24. 6.)
Třezalka se nesmí užívat společně s hormonální antikoncepcí, antidepresivy, imunisupresivy, léky na tlak a cholestrerol. Účinky léků může úplně utlunit nebo zesílit, proto se raději pokud berete léky, poraďte s lékařem či lékárníkem.