Žampion má silný antialergický a tonifikační účinek, celkově posiluje organismus, funguje na astmatické záchvaty. Snižuje cholesterol, krevní tlak, cukr v krvi. Obsahuje látku fungující jako afrodisiakum. Snižuje krevní tlak, cholestrol. Likviduje bakterie Escherichia coli, Shigella je přírodní antibiotikem. Využívá se u ekzemů, kopřivky aj. Dobře působí při diabetu 2.typu, anemii, arteroskleroze, při HIV. Užívá se při hepatitidě typu B?C, chrání játra před negativním vlivem alkoholu a paracetamolu.
Žampion je zřejmě nejsilněji působící houba na imunitní systém. Jeho hlavní vaužití je tedy u nádorové onemocnění především prsu, plis, žaludku, prostaty, jater, vaječníků, melanomu. Omezuje rozvok metastáz, mírní dopad koncenční léčby rakoviny na organismus (vypadávání vlasů, slabost) a také očkování. Podporuje růst leukocytů při poklesu po chemoterapii. Vhodný též u autoimunitních onemocnění, kdy se imunita potlačuje, jako jsou alergie (potravinovázvířata, rýma, astma), roztroušená skleroza, Chronova choroba, a další. Vypuzuje z těla parazity, červy, borelie, chlamydie.
Protože nejsilněji aktivizuje imunitu, nedoporučuje se užívat déle než dva měsíce, pak je třeba udělat pauzu.
V latinské Americe ji Inkové nazývali "houba bohů" či "houba života" . Podporuje přirozenou obranyschopnost - imunitní systém. Indiáni zde, kteří ji používali, se dožívali se vysokého věku. Původně se nacházel jen v Brazílii v omezené vysokohorské oblasti pastvin a luk. Poprvé ho popsal botanik Ch.H.Peck v roce 1893.
Později byla houba zapomenuta a kolem roku 1970 znovu objeven na malém území luk a pastvin v okolí vesnice Piedade poblíž Sao paula. Po té se dostal do Japonska a Číny, kde je začali pěstovat uměle na substrátech. Čerstvé plodnice mají lahodnou chuť, používají se i v kuchyni. Pěstuje se především uměle na subtrátech.
Kloubouk je zvonovitý až polokulovitý, postupem času až rovný. klobouky jso 5-14cm velké, barva bílá, později narůžovělá až černohnědé.
Informace z internetu a knihy Houby pana Prof. Pavla Valíčka,