Vitánie má výrazné imunostimulační působení, příznivě ovlivňuje plodnost , mozkový nutriet, zlepšuje prokrvení malé pánve tím zvyšuje plodnost,afrodiziakální účinky pro obě pohlaví, snižuje vysoký krevní tlak, slouží jako nervové tonikum, pozitivně působí na činnost mozku – mozkový nutriet (potrava pro mozek), zlepšuje paměť, je výborným protizánětlivým, antivirovým a baktericidním prostředkem.Podle tisíciletých ayurvédských zkušeností pravidelné užívání withanie omlazuje, upevňuje zdraví a sexuální sílu člověka.Pěstování snadné jako letnička při zimování v mrazuprostých podmínkách - trvalka..Withanie spavá se nazývá indický ženšen. Roste v suchých oblastech Indie a Afriky. Keř dosahuje vzrůstu až 1,5 metru, má malé listy a zelenožluté květy. Využívají se kořeny, které jsou malé, 3-10 mm dlouhé, a mají velmi hořkou chuť.Klinické studie prokázaly, že ašvaganda v účincích převyšuje sibiřský ženšen. Pro jemný účinek ji lze použít místo ženšenu, který někdy působí příliš stimulačně a má určité nežádoucí účinky. Sladká a následně hořká a trpká chuť umožňuje proniknutí hluboko do tkání, které posílí a pročistí. Díky svým tonickým účinkům napomáhá odolnosti proti stresu, vyživuje celý organismus a dodává energii. Vhodné je její podávání ve starším věku a po nemoci.
Podporuje kognitivní funkce, koncentraci, duševní zdraví, stres - spánek., relaxaci. Normalizuje funkce kardiovaskulárního systému, reprodukčního systému, dýchacího systému, stav pokožky, antioxidant, omlazuje. Energie - vitalita - svaly – výdrž.
Klinické studie prokázaly, že ašvaganda v účincích převyšuje sibiřský ženšen. Pro jemný účinek ji lze použít místo ženšenu, který někdy působí příliš stimulačně a má určité nežádoucí účinky. Sladká a následně hořká a trpká chuť umožňuje proniknutí hluboko do tkání, které posílí a pročistí. Díky svým tonickým účinkům napomáhá odolnosti proti stresu, vyživuje celý organismus a dodává energii. Vhodné je její podávání ve starším věku a po nemoci.
V ájurvédské a přírodní medicíně se ašvaganda používá pro své účinky na imunitu a nervový systém, snižuje zánět, zejména působí u artritidy. Jako velmi účinné afrodiziakum se přidává do různých směsí.Ve směsi s pupečníkem,velmi dobře podporuje mozkovou činnost.
Patří do čeledi lilkovitých, pochází z oblastí severní Afriky a Středomoří, kde roste na pastvinách, podél cest a podobně, takže na půdní podmínky není náročná. Je to vytrvalý až 120 cm vysoký bohatě větvený keř.
Vitanie snodárná (Withania somnifera) se nazývá indický ženšen, její účinky hojně využívá Ajurveda, říkají jí Aswaganda, to znamená páchme jako kůň, má skutečně specifickou vůní, ale je příjemná.. Roste v suchých oblastech Indie a Afriky. Keř dosahuje vzrůstu až 1,5 metru, má malé listy a zelenožluté květy. Využívají se kořeny, které jsou malé, 3-10 mm dlouhé, a mají velmi hořkou chuť.
Patří do čeledi lilkovitých, pochází z oblastí severní Afriky a Středomoří, kde roste na pastvinách, podél cest a podobně, takže na půdní podmínky není náročná. Je to vytrvalý až 120 cm vysoký bohatě větvený keř. Větve jsou šedě chlupaté, listy vejčité až podlouhlé, asymetrické. Květy jsou drobné, žlutavě zelené. Plody tvoří jasně červené bobule, které jsou asi 6 mm v průměru. Jsou uzavřeny v světle zeleném nafouklém kalichu, obdobně jako u mochyní. Semena se vysévají konce března, klíčí snadno při pokojové teplotě, po květnových mrazících se vysazuje na venkovní slunečné stanoviště. Pěstuje se jako rajče, jsou si příbuzné. S růstem váhá až do poloviny léta a pak se teprve začíná rozrůstat, zřejmě to souvisí se zkracujícím se dnem. Sklízíme v září před mrazíky celou, semena pak uchováváme na další rok. Informace jsou z praxe, a z knížek od pana prof. Valíčka Léčívé rostliny třetího tisíciletí či kniha Rostliny pro zdravý život.