Rostlinu využívá Ajurveda i tradiční medicína Jihoamerických domorodců..lidovém léčitelství se Sarsaparilla kořen používá pro svoje tonizační a afrodiziakální vlastnosti.Podporuje tvorbu mužských pohlavních hormonů a přirozený metabolizmus těla.Používá se pro snížení rizika vzniku zánětu kloubů, revmatizmu, artritidy a různých zánětlivých onemocnění, např. cév, močových cest, ledvin. Podporuje vylučování odpadových látek z těla, zlepšuje obranyschopnost organizmu, stimuluje tvorbu bílých krvinek, upravuje krevní tlak, cholesterol, čistí krev a používá se při sklonech k akné. Léčí lupénku.
Smilax lékařský, přestup pravý neboli sarsaparilla (Smilax officinalis nebo ornata) jsou názvy jedné rostliny, která roste v tropických deštných pralesích Střední a Jižní Ameriky, Asie. Jedná se o ovíjivou jednoděložnou bylinu dorůstající do výšky až 30 metrů. Smilax hojně užívali především tamní obyvatelé Jižní Ameriky. Evropané se o něm dozvěděli až v 16. století. Rostlina se používala i v kuchyni – přidávala se například do piva a některých nápojů pro zvýšení pěnivosti. Využívala se při přípravě polévek, dušených pokrmů a dezertů. Chuť mladých výhonků připomíná chřest. Smilax lékařský příznivě působí zejména na ledviny a močový měchýř. Harmonizuje zejména mužský hormonální systém.
Rostlina obsahuje steroidní saponiny, glykosidy, minerály (vápník, měď, železo a další), vitaminy (vitamíny skupiny B, A, C, D a další). Více informací najdete na internetu nebo v literatuře.