Čaga má celkově tonifikační účinek na organismus, povzbuzuje enzymatické funkce a mozkové tkáně, zvyšuje obranyschopnost, obsahuje melanín, který je silným antioxidantem.. Má protizánětlivé účinky, je účinným kancerostatikem při rakovině trávicího ústrojí, plic, melanomu, především orgánů hojně zásobených krví. Užívá se preventivně před vznikem nádorového onemocnění. Vhodný při chronických gatritidách, žaludečních a dvanáctníkových vředech, likviduje původce žaludečních vředů Helicobacter pilory, záněty žlučníku, žlučových kamenech. Na problémy v zažívacím traktu s e kombinuje s Hericiem. Zlepšuje stav u ulcerozní kolitidy a Cronovy choroby, při imunologických onemocněních dokáže imunitu do jisté míry utlumit nebo naopak zvýšit, záleží jak kdo potřebuje, je vhodná i u autoimunitních omenocněních. Pomáhá regenerovat játra, používá se u žloutenky typu C, Používá se při kardiovaskulárních potížích, myomech, modřinách. Snižuje krevní tlak, pulz, hladinu krevního cukru, zlepšuje látkovou výměnu v mozku, tím zlepšuje aktivitu, má antioxidační účinky, užívá se při lupence, ekzemech, paradontoze, oparech, aftech,
Pomáhá při bakteriální, virivém, ale i herpetickém napadení organismu. U rakovin trávicího traktu, tlustého střeva, žaludku, ale i prsu, jater či dělohy, leukemie. Na kožní problémy jako je lupenka se použícá čaga + reishi + polyporus (choroš oříš) i na ekzemy. Pomáhá s pamětí, koncentrací, diabetu, pásovém oparu, kandidize. Zmírňuje bolesti.
Jde o prostředek využíván již velmi dlouho v lidovém léčitelství v na severozápadě Ruska, na Sibiři a v Číně. V bývalém Sovětském svazu se ji vědci zabývali a došli k velmi dobrým a zajímavým výsledkům.Tuhle dřevokaznou houbu nalezneme na břízách, olších, jilmů, buků, jasanů atd. Tato dřevokazná houba roste v mírném pásu na severní polokouli, uvnitř areálu rozšíření břízy. Jde o velkou část Evropy, tedy i našeho území s rozšířením až na Sibiř. Vytváří černý kulovitý útvar a kmenu. Houba vytváří plodnice dvojího typu , nejdříve plodnice nedokonalého stádia, kterým je uhlově černý kulovitý útvar, mající na řezu tabákovou barvu. V něm se nevytvářejí nepohlavní výtrusy chlamydospory. Později vytváří normální plodnice pohlavního stádia s rourkami, produkující bazidiospory. Plodnice se začínají tvořit v době, kdy strom již zcela odumírá a podhoubí je ve větší části dřeva jeho kmene. Vznikají pod kůrou a tenkou vrstvičkou vnějšího dřeva, které nadzvedávají. Nejprve se objeví trhlina a odumřelá část odpadá.
Parazitická houba na listnatých stromech, hlavně břízách. Plodnice je nepravidelná, popraskaná, hnědá až černá. Je také velmi tvrdá a povrch vypadá jako vyhořelé uhlí. Pod vrchní vrstvou je světlý střed.
Spory čagy se uchytí na poraněném místě stromu, vyklíčí a prorůstá stromem i 10-15let..
Informafe z internetu a z v knihy Léčivé houby pana Prof. Pavla Valíčka,