Pohanka je ceněna také jako zdroj specificky účinných látek, které příznivě působí na trávící trakt, játra a kardiovaskulární soustavu. Působí, proti oparům, léčí vysoký krevní tlak a zvýšenou hladinu cholesterolu, je prevencí proti ateroskleróze. Je nejlepším přírodním zdrojem rutinu, který je důležitý pro cévní pružnost, regeneruje jaterní buňky po poškození chorobami a alkoholem.Pohanka celkově posiluje organismus, hodí se tedy k rekonvalescenci a jako hodnotná dietická strava. Léčebný účinek pohanky spočívá zejména v obsaženém rutinu, který je vynikající na léčbu všech druhů cévních potíží. Zvyšuje pružnost cév, snižuje lámavost kapilár - ovlivňuje tedy fragilitu cév (náchylnost k tvoření modřin a podlitin), hojí křečové žíly, hemoroidy. Je to dobrá prevence proti vápenatění cév - ateroskleróze i cévním mozkovým příhodám (mrtvicím). Účinkuje též při krvácení do sítnice. Snižuje krevní tlak, hladinu krevního cholesterolu, má detoxikační účinky.
Podporuje normální činnost dýchacího a kardiovaskulárního systému. Neobsahuje lepek, Je přírodním zdrojem rutinu.
Nejvíce rutinu je obalech semen a v nati, nať se užívá ve formě čaje.
V poslední době znovu stoupá zájem o pohanku jako alternativní obilovinu, která má zajímavou dietetickou hodnotu a je vhodná pro pěstování v ekologickém zemědělství.]
Pohanka je významným zdrojem flavonoidu rutinu. Tato rostlina je také ceněna díky své vysoké biologické hodnotě bílkovin, vyváženému složení esenciálních aminokyselin, vysokému obsahu vlákniny a rezistentního škrobu a příznivému zastoupení mastných kyselin v tuku (významný je především vysoký obsah kyseliny linoleové). Semeno pohanky obsahuje draslík, fosfor, vápník, železo, měď, mangan, zinek a selen, z vitamínů skupinu B, cholin a tokoferol. Protože neobsahuje lepek, je vhodná pro osoby trpící celiakií jako náhrada běžných obilovin. Pohanka obecná je jednoletá rostlina, 30–80 cm vysoká. Má červeně naběhlou, dutou, vzpřímenou a málo větvenou lodyhu. Listy jsou střelovitě srdčité, skoro trojhranné, dolní řapíkaté, horní téměř přisedlé. Květenství postupně vyrůstají z úžlabí listu, kde jsou kvítky uspořádány v hroznu jinak nazývaném úžlabní lata. Květy pohanky jsou oboupohlavné. Její okvětní lístky jsou buď bílé, růžové, méně často červené. Kvetoucí nať obsahuje látku rutin, která snižuje krevní tlak. Pohanka je spíše cizosprašná a kvete v červenci a srpnu. Plodem pohanky je trojboká nažka připomínající bukvici. Nažky mají hnědou, černou nebo šedou barvu, v závislosti na odrůdě. Oloupaná semena – kroupy se svojí strukturou a chemickým složením podobají cereáliím. Vnější obal krup tvoří tlustá jednobuněčná vrstva světle zelené barvy. Uvnitř je škrobovitý endosperm.
Informace nalezené na internetu a v knihách.