Výbornou zkušenost máme s jejím působením na slinivku břišní na její dysfunkce, podporuje její činnost. Používá se při diabetu, srdeční ischemické choroby, přírodní antibiotikum, snižuje krevní tlak, působí proti stresu, snižuje cholesterol. Léčí dermatitidy, akné, alergie, astma, žaludeční vředy, nemoci jater, trombolytické účinky. Nejčastěji se dává u rakoviny plic, prsou, rakoviny v trávicím systému či leukémií, sarkomů a melanomu. Používá se jako podpora u chemo- či radioterapie, snižuje negativní dopady na organismus, má protivirové a protibakteriální účinky ničí kvasinky, bakterie, viry, plísně. Využívá se při potravinových alergií. Pomáhá při Crohnově chorobě.
Penízovka sametonohá (Flammulina velutipes) je houba, kterou můžeme najít na kmenech tlejících (někdy však také živých – ale oslabených) listnatých stromů. Obvykle se vyskytuje od října do prosince. Pokud zima není příliš drsná, můžeme penízovku najít na kmenech ještě v březnu. Penízovka roste na listnatých stromech, a to i několik metrů nad zemí. S postupem času strom odumírá a penízovka se živí dále na jeho mrtvém kmenu.
Penízovka se také pěstuje komerčně na substrátech za nepřístupu světla, a to pak vypadá úplně jinak než našich lesích. Uměle pěstované Enoki si můžete zakoupit čerstvé v asijských prodejnách, jsou to vysoké, štíhlé, bílé houbičky. Jsou velmi lahodné a efektivní pro kulinární využití. Penízovky z lesa jsou téměř zlaté s tmavší nožičnou.
Informace jsou z knihy prof. Pavla Valíčka Houby a z internetu.