Listy ořešáku čistí krev, proto se velmi uplatňuje při různých kožních chorobách. Pomáhá léčit ekzémy, dokonce dokáže doléčit omrzliny. Doporučuje se při zánětlivých onemocněních trávicích orgánů, neboť obsahuje látku, která pohlcuje toxiny. Je také výborným lékem při snižování hladiny cukru v krvi, čistí žaludek a střeva od hlenů, pomáhá vyhánět střevní parazity. Jelikož však ořešák mírně snižuje krevní tlak, není doporučen lidem s hypotenzí. Má protizánětlivé účinky, používá se na infekce zejména proti Stafylokokům. Působí svíravě. Je vhodný při žilní nedostatečnosti.
Při vnějším použití ořešáku se mladé spařené listy přikládají na postižená místa, kde pomáhají při hnisání kostí. Teplé obklady je třeba častěji vyměňovat. Obklady z ořechu též pomáhají při špatně se hojících ranách, tvrdých vředech na kůži, akné apod.
Silný odvar z ořechového listí odstraňuje nadměrné pocení nohou, listy jsou také často používány do koupelí, jako koktadlo nebo na klizma při hemeroidech. Sedací koupele se používají při gynekologických zánětech.
Ořešák královský (Juglans regia, také Ořešák vlašský) dorůstá výšky až 45m, díky čemuž nám na zahradě zajišťuje příjemný stín. Je jednou z nejpěstovanějších dřevin na světě. Pěstuje se kvůli kvalitnímu dřevu, zdravým a chutným plodům a také listům, které mají široké uplatnění v léčení a léčitelství.