Tradičně se Mulungu používala jako přírodní sedativum na zklidnění nervové soustavy, při nespavosti či úzkostech. Její sedativní účinky jsou dále prospěšné při utrpění náhlého šoku nebo při hysterii. Dále se užívala jako podpůrný prostředek při léčbě astmatu, bronchitidy, epilepsie nebo zánětu dásní. Mulungu též snižuje horečku a podporuje správnou funkci jater. Může také napomoci při vysokém krevním tlaku. Mulungu je vhodným podpůrným prostředkem při léčbě hemeroidů, očního podráždění a průjmu. Rostlina byla roku 2002 testována a výsledky prokázaly, že Mulungu kladně působí proti depresím, úzkosti a stresu a obsažené látky jsou obdobné jako předepisovaných antidepresiv Diazepam. Dále výzkum prokázal, že má pozitivní vliv na léčbu epilepsie a zánětů v oblasti močových cest.
Mulungu má anxiolytické a antibakteriální účinky. Funguje jako silné přírodní sedativum. V brazilské a peruánské medicíně se využívá k léčbě epilepsie, astmatu, kašle a zánětů, ve Spojených státech pak k léčbě hysterie z šoku či traumatu. Je zmiňován i příznivý účinek na insomnii. Zatímco v Jižní Americe jsou přípravky mulungu dostupné ve většině běžných obchodů, v Evropě nejsou dosud příliš známé. Objevují se zde pouze v několika bylinných směsích proti úzkosti a depresi. V současné době se k léčbě depresí a úzkostí nejčastěji předepisují benzodiazepiny. Tyto léky jsou však limitovány jejich vedlejšími účinky jako jsou například poruchy psychomotoriky. Vývoj nových léků z šetrnějších bylinných alternativ nahrazující benzodiazepiny by měl obrovský význam v léčbě úzkostných stavů. V současné době však chybí dostatek klinických studií.
V mulungu bylo dosud prokázáno 20 isochinolinových alkaloidů. Nejvyšší koncentrace byly zjištěny ve zralých semenech. Mnohé z nich vykazují hypotenzivní, diuretické, protizánětlivé, hepatoprotektivní, narkotické a sedativní účinky. Nejvýznamnějšími alkaloidy mulungu jsou erysotrin, erythravin, erythrinan a erysodin. Dále rostliny obsahují flavonoidy jako daidzein, phaseollin, vitexin a terpeny. Mechanismus účinků biologicky aktivních látek není doposud znám. Alkaloidy aktivují receptory GABA-A společně s acetylcholinovými receptory. Mulungu je také zdrojem aminokyselin alaninu, argininu, kyseliny asparagové, kyseliny glutamové a dalších.
Mulungu od nepaměti používá domorodé obyvatelstvo Brazílie jako přírodní prostředek na dodání odvahy. Mulungu je stromem i keřem nazývaný "Korálovou květinou" pocházejícím původem z Amazonie.
Pod názvem mulungu je v Brazílii znám strom Erythrina mulungu a také drcená kůra z tohoto stromu, jejíž odvar od nepaměti používá domorodé obyvatelstvo jako přírodní prostředek na dodání odvahy.
Rostliny rodu Erythrina (Erythrina mulungu) z čeledi bobovitých a podčeledi motýlokvětých jsou keřovité až stromovité dřeviny rostoucí v několika druzích v tropických oblastech celého světa a jsou kultovními stromy mnoha národů. Vyznačují se množstvím šarlatově zbarvených květů, což se odráží nejen v jejich latinském jménu, ale i v českém názvu – zarděnice nebo též korálový strom. Díky svému zbarvení a výšce je kvetoucí zarděnice již zdálky viditelná a zblízka připomíná korálový útes. Erythrina mulungu, strom vysoký až 10 m, je v Brazílii znám též pod názvy colorines, chilicote nebo tzompanquahuitl . Už v předkolumbovských civilizacích používali odvar z kůry tohoto stromu indiáni na dodání odvahy do bojů a válečných útrap.
Moderní medicína objevila v mulungu řadu biologicky účinných látek, z nichž nejvýznamnější jsou iso flavonoidy daidzein a phaseollin, a zejména alkaloidy, erythrinové alkaloidy, především erytravin a erysotrin.
Informace jsou nalezeny na internetu.
Bezpečnost užívání
Mulungu se jeví jako relativně bezpečné. Odvary Erythrina mulungu se nedoporučují dětem, těhotným a kojícím ženám. Pacienti s onemocněním kardiovaskulárního systému by měli užívání mulungu konzultovat se svým lékařem. Z důvodů sedativních účinků rostliny je zakázáno řízení motorových vozidel a ovládání jiné techniky.