Měsíček se u nás pěstuje od nepaměti. Oranžové květy ale nejsou jen pastvou pro oko, látky v nich obsažené dokáží naše tělo léčit, povzbudit a hojit.Měsíček je nenáročný na pěstování. Stačí jen vysít semena rovnou do půd a od během několika týdnů vzejde sám, jeho vegetační doba je 12-20týdnů, takže ho můžete vysít ještě v polovině léta a sklizně se pohodlně dočkáte. Stanoviště vyžaduje slunečné, na půdu není náročný. Když mu zajistíme dostatek slunce, oželí i pár dní bez zalévání. Pro léčebné účely sbíráme buď celé jeho květy, nebo jen okvětní jazýčkovité lístky, které mají nejvyšší obsah účinných látek. Sušit bychom ho měli ve tmě či v šeru, což platí i pro skladování, protože na světle rychle ztrácí své účinné složky. Pro naše tělo má velký význam jak při vnitřním, tak i vnějším použití. Měsíček lékařský je významné přírodní antibiotikum. Vnitřně se nejčastěji používá ve formě čaje nebo tinktury ze sušených květů. Pravidelné pití čaje z této bylinky je vhodným lékem proti některým bakteriím, virům a kvasinkám škodícím v zažívacím ústrojí. Pomáhá hojit onemocnění trávicího traktu, jako jsou záněty a vředy, stimuluje vylučování žluči a činnost jater. Je to významný antioxidant, zbavuje tělo volných radikálů a tím chrání buňky našeho těla před poškozením.
Přírodními léčiteli je často předepisován při léčbě některých typů rakoviny, i odborníci klasické medicíny stále se zkoumají jeho účinky proti nádorovému bujení a často ho doporučují jako doplněk klasické léčby.
Masti z měsíčku jsou velmi ceněné pro své dezinfekční, antibiotické a antiseptické účinky. Šetrně léčí plísňová onemocnění kůže, používá se jak nálev, tak mast z měsíčku. Nálev aplikovaný jako koupel úspěšně potlačuje i nepříjemné kvasinkové onemocnění. Používají se na kožní záněty, menší poranění kůže, špatně se hojící jizvy, popáleniny, omrzliny, plísně, opruzeniny, bércové vředy, křečové žíly, lišej, některé typy ekzémů a při léčbě akné. Kloktání nálevu léčí zánětlivá onemocnění dásní a krku v případě nachlazení.
Recept na čaj / nálev: 1 vrchovatá lžička sušené drogy na hrnek horké vody - teplý čaj pijeme 1-2 denně, nálev používáme jako kloktadlo nebo na obklad. Místo nálevu lze požít i tinkturu vnitřně, zevně můžeme dávat na obklady, potírat špatně hojící se místo nebo mazat bolavé žíly.
Měsíček se pěstuje jako letnička, stačí rozhodit semínka na záhon a zalít , má rychlou vegetaci, může se vysévat i v polovině léta. Sbírají se květy při plném rozvinutí.
Informave z knih bylinářů Zentricha, Janči a dalších...