Velmi široké léčebné účinky a ovlivňuje řadu životních funkcí. Především je to celkový tonifikační a obecně zlepšující vliv na organismus,zvláště po těžkých nemocech a fyzické námaze. Testosteron způsobuje nárůst síly a vytrvalosti,zlepšuje svalovou regeneraci. Droga se užívá rovněž jako močopudný prostředek, pozitivně ovlivňuje fyziologickou funkci ledvin a močových cest, snižuje riziko jejich infekcí, omezuje nucení na močení, pocity pálení a řezání při močení. Snižuje riziko vzniku ledvinových a močových kamenů, napomáhá jejich rozpouštění. Záleží na chemickém složení kamenů. Může snížit vysoký krevní tlak pokud je způsobený zhoršenou funkcí ledvin. Stimuluje sekreci žaludečních šťáv, zlepšuje peristaltiku střev a vylučování žluči, čímž snižuje obsah cholesterolu v krvi, je antisklerotikum a podle bylináře Zentricha společně s pupečníkem dokáže čistit cévy od cholesterolových usazenin. Zlepšuje jaterní funkce. Užívá se rovněž při podpůrné léčbě nádorových onemocnění. Léčí stařeckou hyperplasii prostaty a prostatismus mladších mužů. Má výrazný vliv na kardiovaskulární systém, neboť zpomaluje srdeční činnost, prodlužuje diastolu, tlumí tachykardii, zlepšuje krevní výměnu, rozšiřuje cévy a zpomaluje srážení krve. Pomáhá i při angíně pektosis a srdeční ischémii . Patří mezi jeden z nejefektivnějších prostředků zlepšujících potenci, erekci a libido, neboť zvyšuje hladinu testosteronu až o 30%. Proto je vhodný při mužské neplodnosti, impotenci, přechodu. Vhodný je též při stařecké hyperplasii prostaty. U žen byla zjištěna zvýšená hladina folikostimulačního hormonu (FSH) a estradiolu a zmírnění negativních příznaků klimakteria a podporuje plodnost i u žen. U žen značně zvyšuje hladinu estrogenů – ženských pohlavních hormonů . Kotvičník obsahuje rostlinné prekursory lidských pohlavních hormonů, ze kterých si tělo samo vyrábí hormony vlastní, muži testosteron, ženy estrogeny. Je to afrodisiakum pro ženy i pro muže. Také podporuje zdraví dásní. Čaj je výborným kloktadlem při zánětech v dutině ústní.
Jeho užívání se doporučuje při diabetu 2. typu, reguluje krevní cukr. Vysoké hladině kyseliny močové – DNA. Produkty z něj jsou velice často používány v kulturistice a při sportu, protože pomáhá budovat svaly a urychluje regeneraci těla po tělesné námaze. Léčí ušní šelesty, některé zrakové poruchy a některé typy závratí.
Reference našich zákazníků:
- zvýšení počtu pohyblivých spermií z 4 % na 16% za 3 měsíce užívání , potvrzeno lékařem! Samozřejmě, že záleží proč je neplodnost způsobená, pomáhá jen s některými problémy.
- protože podporuje dozrávání vajíček folikostimulační hormon, máme hlášeno i od desítek žen, že se jim podařilo otěhotnět po 2-3 měsících užívání kotvičníku, když to před tím roky nešlo. Reguluje ženské hormony, pomáhá při nepravidelné menstruaci. Může oddálit nástup klimakteria, většinou pomáhá mírnit i jeho příznaky.
- na podporu testosteronu, máme reference nejen od zákazníků, kdy se hladina téměř nulová vrátila na normální hranici, ale dokonce nás oslovil ke spolupráci pan doktor MuDr Igor Motíl z Brna, že na svých pacientech viděl, jak kotvičník od nás krásně funguje na nízkou hladinu testosteronu, lépe než androgenní léky a tak by je chtěl ze své praxe vysadit a nahradit kotvičníkem. Užívá se na podporu potence, když se podíváte na složení přípravků na podporu potence, je tak téměř vždy obsažen kotvičník. Podle zákazníků je nástup účinků patrný u některých už po týdnu i dříve, hlavně ráno....
- další ohlasy jsme zaznamenali na fyzičku, energii, cukrovku 2.typu, arytmie, DNU a pár mužských si chválilo, že zhubli, aniž by proto museli dělat něco zásadního.....
Člověk cítí více energie, tělo doplnění pohlavních hormonů omládne a rychleji regeneruje, má větší výkon, což ocení nejen sportovci.
U dalších bylinek tolik ohlasů nemám, protože kotvičník máme nejdéle a je neoblíbenější.
Původ a rozšíření: Tato zajímavá rostlina roste v široké oblasti Asie, Evropy, Afriky i Austrálie.
Kotvičník lze velmi dobře pěstovat a množit i v našich klimatických podmínkách. Dobře roste ve volné půdě, kde bezproblémově dozrávají semena, které v půdě přezimují a na jaře klíčí ale velmi nevyrovnaně, nějteré vyklíčí v květnu jiné až během léta či dalším rokem. Také se sazenice předpěstovávají.
Kotvičník nesnáší příliš vlhko a chladno, umírá již při teplotách lehce nad 0, pod ní nepřežije. Miluje sluníčko, horko a zálivku při delším suchu také ocení. Protože nejvíce obsahových látek je v semenech, sklízíme kotvičník až v závěru léta, pozor na plísně při mokru a nižších teplotách. Sklízí se celá rostlina, pokud bychom udělali řebříček léčivosti jednotlivých částí jsou nejcennější semena, na druhém místě kořeny a pak všechno ostatní.
Obsahové složení této byliny je zcela mimořádné. Celá rostlina obsahuje především sapogeniny –chlórgenin, gitigenin, diosgenin, ruskogenin, trogoghenin a další, alkaloidy harman a harmin, bioflavonoidy, glykosidy, flavonoidy, třísloviny, pryskyřice aj.
Nať,případně kořeny po sklizni, lze též naložit na 3 až 4 týdny do alespoň 40%alkoholu (ideálně 60%) při pokojové teplotě v temnu a užívat jako tinkturu, polévkovou lžíci jedenkrát denně. S ohledem na obsah alkaloidů není droga vhodná pro děti, těhotné a kojící ženy, muže s rakovinou prostaty. Informace jsou čerpány z knihy prof. Ing Pavla Valíčka Rostliny pro zdravý život (2007) a z Encyklopedie moderního bylinářství II díl J.A.Zentrich 2009.
Užívání: Státní zdravotní ústav pro kontrolu léčiv v Praze doporučuje 1g maximální denní dávku 2g, v případě, že je dávka 100% využita, musel by se sníst celý. Je též pokusit se sušenou nať rozemlít na prášek, ten zamíchat do nápoje čí jogurtu, takto je příprava nejjednodušší a ze zbylého hrubého podílu ze mletí udělat čaj či tinkturu. Semena kotvičníku jsou velmi tvrdá a tak mletí bývá problematické, také když se drť příliš zahřeje, zničí se účinné látky. Při přípravě odvaru z nati se doporučuje bylinu vařit asi 30 minut, pro lepší vyluhování obsahových látek, v 0,5 l vody a pak, konzumovat ve dvou až třech dávkách během dne, při nedostatku času, není chybou, vypije-li se odvar najednou. Pro lepší vyluhování obsahových látek můžete přidat do vařícího hrnce máslo nebo olej, voda je totiž nejhorší rozpouštědlo, díky tuku se nati dokáže uvolnit více účinných látek. Laboratorní testy neprokázaly toxicitu ani žádné negativní účinky kotvičníku na lidský organismus. Zentrich doporučuje ve formě čaje 6g denně, maximálně 12g.
Často se lidé ptají jaká forma je nejlepší či čaj, tinktury nebo kapsle.
Výhody kapslí oproti čaji či tinktuře jsou následující:
Čaje se musí vařit u kotvičníku 30 minut na mírném ohni- užívání kapslí je časová úspora, ne každému chutnají bylinné čaje a také ne všechny jsou zrovna lahodné. Na druhou stranu doplňují pitný režim a někteří z nás jsou prostě na čajík : )
Tinktura obsahuje alkohol, který nemůže každý, buď kvůli řízení vozidla nebo ze zdravotních důvodů, alkohol se dá odstranit nakapáním tinktury do horké vody nebo čaje, účinnost se tím nesníží. Do vody se při vaření rozpustí jen určité látky obsažené v bylině, část zůstane ve zbytku natě, plodů či kořenů, které se po přecezení vyhodí. Také do alkoholu se rozpustí jen část účinných látek při výrobě tinktur, ale určitě více než do vody. Tělo si z prášku, ve kterém je vše, dokáže vzít maximum, protože trávicí trakt dokáže využít živiny z různých typů potravy živočišného i rostlinného původu.
Není vhodný pro těhotné, děti, kojící, protože pracuje s pohlavními hormony, až když je člověk dospělý je vhodné ho používat. Také se nedoporučuje při rakovině prostaty, protože tam je produkce testosteronu nežádoucí. Při rakovině prsu nebo ženských orgánů, bych doporučovala užívání zkonzultovat s lékařem.
Je dobré kotvičník užívat dlouhodobě, ale dělat si pauzy. U mužů si dát pauzu třeba po 2-3 měsících užívání alespoň 2 týdny nebo déle, podle toho jak se uživatel cítí. Tělo pak na kotvičník lépe reaguje, jinak si zvykne a tak reakce už nebude taková nebo se budou muset dávky zvýšit. U žen si dát pauzu třeba v době cyklu a pak zase 3 týdny brát nebo stejně jako u mužů. Každý z nás je jiný, je třeba si vyzkoušet sám na sobě.
Info z praxe a knih od bylináře J.A Zentricha a Prof. Pavla Valíčka