Jam se používá jako regenerační bylinka pro tělo i mysl. je velmi oblíbený u žen z důvodu jeho hormonálních účinků. Zmírňuje PMS a klimakterické potíže. Dále se používá při chronické únavě a neurastenii, snížené imunitě, stimuluje endokrinní a imunitní sytém. Posiluje plíce, slezinu, pomáhá při astmatu, kašli, cukrovce. Oddaluje předčasný výron semene, zmírňuje poševní výtok, posiluje funkci ledvin při častém močení a pomočování. Léčí abscesy, karbunkly a jiné kožní poruchy a infekce.
Smldinec čínský neboli jam (yam) batátový - (Dioscorea batatas, čeleď smldincovité - Dioscoreaceae, SK: Jam čínsky) patří mezi rostliny podporující imunitní systém. Dále tonizuje funkci žláz s vnitřní sekrecí, tlumí záněty močových cest a potlačuje časté močení. Jam obsahuje přírodní diosgenin (2,0 - 2,5 %), ze kterého si tělo umí syntetizovat mj. i chybějící progesteron. Ten v těle vydrží pouze 6-8 hod, proto je nezbytné dávkování 3x denně.
Výborně funguje na klimakterické potíže, PMS, silnou menstruaci a psychiku mast z jamu huňatého Huňatá mast, mohu je doporučit! V případě zájmu o bližší informace napište do mailu stepanka.ja@seznam.cz.
Obsahuje alkaloidy dioscorin a dioscorecin, steroidní saponiny diosgenin, furiostan, spirostan, a fenolické látky cholin, tanin, katechin a epikatechin, sliz, glykoproteidy, aminokyseliny.
Sapogenin je známé přírodní afrodiziakum. Sapogenin funguje také jako přírodní mýdlo (je též obsažen v Yucce shidigera),
Jogíni si ho velmi cenní, protože podle jejich učení obsahuje Pránu, což znamená energii, dech...Jam je málo známá, velmi dekorativní liana pocházející z Číny. Rychle obrůstá oporu, v zemi vytváří hlízy , které se používají i k jídlu. Využití je velmi podobné jako u jamu huňatého (vlnatého) Wild Yam (Dioscorea villosa).
Rostlina vytváří rychle rostoucí ovíjivé výhony kolem opory, má dekorativní srdčité, tmavě zelené listy, květy v hroznech jsou malé, bílé. Na podzim vytváří v paždí listů hlízky velikosti hrášku, které můžeme použít k rozmožení pro příští sezonu. Na podzim listy a výhony zežloutnou a zaschnou, rostlina se zatahne do podzemních silných hlíz. V Asii používají k přípravě pokrmů, označují se též jako bataty. Mrazuvzdornost je uváděna do -23°C, ale jistější je hlízy vyrýt zezáhonu, nay zimu se uskladňují jako begonie, tedy do chladného prostoru. Na jaře se vysadíme do záhonu, či prostorného květináče, protože kořen je veliký, v květináči potřebují přihnojení. Dioscorea prospívá na slunečném stanovišti ve výživné, propustné, vlhčí zemině. Kořenové hlízi jsou na povrchu načervenalé na řezu sněhově bílé, jako by svítil, proto se mu také říká světelný kořen.
Rostlina je málo známá, velmi dekorativní, liana pocházející z Číny. Dalšími názvy jsou také - smldinec čínský, yam čínský, batátový.... Jako droga se používají až 1kg těžké kořenové hlízy ve formě odvaru nebo prášku 10-30g.
Informace čerpány z internetu a knih Prof valíčka Léčivé rostliny Č9ny a Vietnamu a A:J: Zentricha Encyklopepie moderního bylinářství.