Je pokládána za téměř univerzální, nejcennější a zároveň nejvzácnejší prostředek TČM, který byl využíván původně výhradně na císařském dvoře. Je označována jako "Klenot Tibetské medicíny". Číňané se domnívali, že se jedná je o housenku a tak ji nazývali "congcao", tj. housenka letní tráva. První zmínky o této houbě jsou více než 2000 let staré a její účinky jsou ověřené staletými zkušenostmi. Pastevci jaku se všimli nebývalé bujarosti, zvýšené sexuality a zdraví zvířat, které se na jaře pásly, na místě našli Cordyceps. Sběr probíhá již kontrolovaně. Cordyceps ve volné přírodě silně ohrožen. Místní správy dohlíží na správný čas sběru, aby se houba stačila rozmnožit a jsou limitované i počty. Sbírá se jen měsíc v roce od poloviny května do konce června. Jedná o symbiozu, houba prorůstá housenkou, vyživuje ji, chrání před bakteriemi a plísněmi, na zimu zalézá housenka do země, housenice proroste celé její tělo housenka uhyne, což je pro houby stresovým faktorem a je nucena vytvořit plodnici a rozmnožit se. Housenice se pak suší nebo pečou.
Housenice je ve skutečnosti mumifikovaná housenka houbou. Houba napadá těla housenek některých motýlů nebo larev, především na housenkách druhu Hepialus fabricius. Na těle housenky výtrusy houby vyklíčí a podhoubí pomalu prorůstá do jejích tkání, pomalu ji stravuje, před uhynutím housenka zaleze do půdy, kde dojde k plné mumifikaci housenky a vyroste na ní plodnice, které jsou štíhlé, kyjovité 5-20cm vysoké. Tento proces může trvat i 6 let, nejcennější tzv. divoký Cordiceps - "Wild Cordiceps", se sbírá v přírodě o letním slunovratu. Jeho cena je na E-bay až 750000kč za 1kg. Roste v Himálájích a Tibetu až do výšek 4000m nad mořem.
Dnes se sbírá v přírodě i pěstuje na různých subtrátech. Čínští vědci mnoho let hledali způsob pěstování, který by produkoval stejné účinné látky jako původní Cordyceps.z přírody divoký - "Wild". Výsledkem tohoto výzkumu je Cordycpes CS4 , který pěstuje komerčně na substrátech z otrub, slámy a prášku z těl bource morušového, má srovnatelné účinky jako divoký Cordyceps. Kromě toho, že se chrání přírodní naleziště je také cenově dostupný.
Účinky: - nejsilnější „dobíječ" energie - únavový syndrom, vyhoření
- adaptuje tělo na zátěž, regeneruje - doplňuje esenci ledvin - ledvinový Yang jsou kamínka organismu - aktivizují procesy v organismu. Příznaky slabé esence - předčasné stárnutí – šedivění vlasů, padání vlasů, vysychání, vrásky, řídnutí kostí, zimomřivost, problémy s plodností, problém s koncentrací či pamětí, extrémní únava, časná menopauza, impotence, zimomřivost, studené končetiny, záněty močových cest, časté močení. - podporuje sexuální a reprodukční zdraví u mužů, podporuje tvorbu testosteronu. Zlepšení využití kyslíku v těle - sportovci, rozšiřuje cévy. Plíce - astma, CHOPN, chronická bronchitida, chronický kašel apod., Vhodná pro stavy depresí, úzkostí. Srdce - arytmie, angíny pectoris, prevence a rekonvalescence po infarktu (spolu s Auricularia a/nebo Reishi – Aricularii nesmí lidé, kteří užívají léky na ředění krve). Játra - hepatoprotektivní účinky, dokáže chránit játra, vhodná u hepatitid typu B a C, steatózy a cirhózy jater. Dále sníženou funkcí štítné žlázy, vhodný u diabetu, vyšším cholesterolu, trombozach, anemie, tinitus (někdy pomůže), protinádorové účinky a zrychluje regeneraci organismus po protinádorové terapii, obnovuje imunitní systém, hojí sliznice po radioterapii či chemoterapii, mírní negativní dopady probíhající léčby, tj. snižovat nevolnosti, zvracení, únavu atd.
Cordyceps obsahuje cca 25% bílkovin, 8% tuku, 29% sacharidů, 18% vlákniny a 4% minerálních látek. Z řady dalších sloučeniny to jsou aminokyseliny, např. histidin, který je mimo jiné důležitý pro růst dětí. Dále obsahuje nukleosid adenosin a cordycepin s protinádorovými a antimikrobiálními účinky, peptid cordycepsin, kyselina cordycepsová (asi d-mannitol) zlepšují jaterní funkce. Mastné kyseliny jsou zastoupeny linolenovou a olejovou, dále je obsažen vitamin B12. Z minerálních látek železo, vápník, fosfor, hořčík a další.
Více informací o ní najdete na internetu nebo v knize Léčivé houby pana Prof. Pavla Valíčka,