Podporuje psychickou a fyzickou vitalitu. Normalizuje imunitní systém, dodává energii - tonus, vhodná proti únavě, kontroluje tělesnou hmotnost a metabolismus tuků, podporuje normální trávení. Její účinky trvající až 5 hodin hojně využívali domorodí indiáni při lovech i bojích. Je vhodná také např. pro řidiče, studenty, kteří se musí hodiny učit a soustředit, stejně tak pro řidiče, odbourává únavu, bystří smysly. U hypertoniků pozor na krevní tlak, může jej zvýšit!
Guarana obsahuje nejvíce kofeinu ze všech známých rostlinných drog, obsah kofeinu v semenech činí 4-6 %, přičemž v zrnkové kávě je to jen 0,7- 2,5 %. Proto 3-5 g guaranového prášku odpovídá množstvím kofeinu dvěma šálkům silné kávy. Účinek trvá delší dobu, protože kofein se částečně váže na třísloviny a uvolňuje se pomalu jako v případě čaje). Guaranu lze využít ke krátkodobému odstranění příznaků únavy, zlepšení duševní výkonnosti, a po tlačení pocitu hladu. Kofein v guaraně působí také močopudně, obsažené třísloviny léčí lehká průjmová onemocnění. V homeopatii se podává při nervovém vyčerpání, migrénách a bolestech hlavy.
Pozor na její vedlejší účinky při předávkování, jako je neklid, bušení srdce a žaludeční a střevní potíže (průjem). U hypertoniků pozor na krevní tlak, může jej zvýšit!
Miliony Brazilcům napomáhá překonat únavu z tepla. Hlavní složkou je kofein, kterého je zde až 4x více než v kávových zrnech. Navíc obsahuje další stimulující látky theofylinu a theobromin, který obsahuje i kakaovník. Dále obsahuje třísloviny, vitamíny A, B1, B3, C a E, minerální látky jako vápník, hořčík, draslík fosfor, stopové prvky jako selen a stroncium a aminokyseliny. Guarana je popínavý dřevěná liána, která dorůstá do výšky až 12 metrů. Lodyha je rýhovaná. Listy jsou zelené, licho-zpřežené a oválného tvaru. Květy jsou drobné a mají bílou nebo nazelenalou barvu. Vyrůstají v hroznech. Plodem je malá, červená tobolka sytě červené barvy. Uprostřed je černé zrno, které je obalené dužnatou slupkou. Svým vzhledem připomíná zlé oko. Legenda praví, že indiánské dítě bylo zabito hadem a jeho oči dali vzniknout plodům. Guarana vyrůstá v Jižní Americe, konkrétně ve Venezuele, Brazílii a Uruguay podél toku řeky Amazonky. V současné době je pěstována na obrovských plantážích, ale 80% sklizně tvoří volně rostoucí stromy uprostřed amazonské džungle.
Informace