Má tonifikační účinky a imunostimulační účinek na organizmus, udává se, že vyšší než je tomu u ženšenu. Užívá se při fyzickém a psychickém zatížení, zvyšuje odolnost vůči nepříznivým vlivům prostředí, zlepšuje kondici a výkonnost. Vhodný je též při rekonvalescenci po infekčních chorobách, operacích, tuberkuloze i nemoci z ozáření. Slouží k léčbě diabetu, snižuje krevní cukr a cholesterol. Působí preventivně proti vzniku aterosklerozy, kardiovaskulárních chorob (zvyšuje prokrvení srdečního svalu) např: infarktu. Stimuluje centrální nervovou soustavu, mozkovou činnost, zvyšuje zásobování mozku kyslíkem, a tím omezuje možnost vzniku náhlé příhody mozkové. Povzbuzuje činnost štítné žlázy, pohlavních orgánů,. Má výraznou antibakteriální a antivirovou aktivitu. Pozitivně působí na některé formy rakoviny, např. růst Ehrlichova karcinomu. Podávání drogy brání rozvoji a růstu metastáz a stimuluje proti nádorovou aktivitu bílých krvinek, kterou podpoříte navíc ještě aerobním cvičením. Zmírňuje příznaky ozařování a celkově zlepšuje stav onkologických pacientů. Z eleuterokoku se vyrábí též mast, která se využívá při exemech, psoriaze, a dalších poškozeních kůže. Nepoužívejte: při srdečních arytmiích, v prvním období po infarktu (první 4 měsíce), při vysokém krevním tlaku a horečnatých onemocněních. Nevhodná pro těhotné a kojící ženy. Nedoporučuje se konzumovat drogu na noc, může způsobovat nespavost!
Podporuje obranyschopnost organismu, imunitní systém. Pozitivně působí na psychický stav - dobrou náladu a duševní výkonnost. Reguluje krevní tlak, hladinu cukru a tuku v krvi. Optimalizuje dýchání , svěží dech. Je známý adaptogen, přímý příbuzný bájného ženšenu pětilistého (Panax gingsen), takže jeho působení je v mnoha směrech podobné. Antioxidant.
Hlavní drogou eleuterokoku je kořen.
Eleuterokok trnitý ( Eleutherococcus senticosus) je zvaný též sibiřský ženšen nebo čertův keř je zvaný též sibiřský ženšen je známý adaptogen. Je to přímý příbuzný bájného ženšenu pětilistého (Panax gingsen) , takže jeho působení je v mnoha směrech podobné.
Eleuterokok ostnitý je vytrvalý, opadavý, mrazuodolný keř, dorůstá do výše 1,5 až 2 m, výjimečně až 4 m. Jeho kořeny jsou silně rozrostlé, ve svrchní vrstvě půdy, jsou tvořeny bohatě větvenými a poměrně tenkými kořínky s celkovou délkou až 30 m. Nad zemí vyrůstá i 20 stonků s tenkou světlešedou kůrou, které se v horní části větví. Stonky a hlavně mladé větve jsou hustě porostlé křehkými ostny jež jsou natočeny špičkou dolů.
Listy s řapíky až 12 cm dlouhými jsou tři až pětičetně dlanitě složené. Roztroušeně chlupaté čepele lístků jsou 5 až 13 × 3 až 7 cm velké, vyrůstají na krátký řapících, jsou podlouhlé nebo eliptické, mají klínovitou bázi a špičatý vrchol, po obvodě jsou zubaté a mají výraznou zpeřenou žilnatinu o 6 nebo 7 párech.
Na koncích některých větví vyrůstají drobné, dlouze stopkaté, voňavé pětičetné květy v jednoduchých kulovitých okolících. Květenství jsou složena z květů oboupohlavných, samčích i samičích. Oboupohlavné a samčí jsou zpravidla světle fialové, samičí nažloutlé. Rostliny vykvétají v červenci a srpnu. Nádherně voní. Plody jsou na kolíku černé, vypadají jak velká ostružina. Semena nemají vyvinutý klíček, ten se vytvoří až po složité tzv. Obrácené stratifikaci stratifikaci.
Informace v knížkách od pana Prof. Valíčka kniha Rostliny pro zdravý život a Léčivé rostliny třetího tisíciletí. O bylince píše ve svých knihách i bylinář Zentrich, Janča a další..