Posiluje imunitu, používá se hlavně při virových onemocnění chřipkového typu, kovidu Má unikátní schopnost brzdit množení virů v buňkách a zabraňuje průniku virů do buněk. Jeho použití při kovidu se velmi osvědčilo. Používá na podporu psychiky i imunity u osob oslabených stresem, přepracováním, pobyte v nezdravých podmínkách , stářím. Podporuje vykašlávání, upravuje menstruační cyklus, celkově stimuluje organismus.
Cist šedavý (Cistus incanus) je keř dorůstající výšky a šířky 1–2,5 m (vzácně až 4 m). Listy jsou vstřícné, stálezelené, čárkovitě kopinaté až kopinaté, 3–10 cm dlouhé a 1–2 cm široké, svrchu tmavě zelené a výrazně lesklé, zespodu světlejší, hustě bělavě chlupaté. Celá rostlina je pokryta žláznatými trichomy se značně lepkavým výpotkem vonné pryskyřice. Květy mají 5–8 cm v průměru. Obsahují 3 kališní a 5 bílých korunních lístků, obvykle s červenou až kaštanovou skvrnou na bázi. Tyčinky a pestíky jsou žluté. Keř kvete od dubna do června, plodem je kulovitá deseti pouzdrá tobolka. Ve středomoří se používají ještě další druhy cistů krétský, šalvějolisty, ladanový, ladan je velmi oblíbený v kosmetice a aromaterapii, sbírá se vonná plátka ladan z jeho listů.
Přenosná rostlina, v létě ji umístíme na slunečné stanoviště a na zimu ji před příchodem mrazů ji uklízíme do bezmrazé místnosti. Preferuje slunné stanoviště a mírně vlhkou půdu s vyšším obsahem hořčíku. Listy při teplotách nad 0 na zimu neopadávají. Zemina by měla být humozní , lehčí substrát. Zálivka přiměřená. Hnojení jedenkrát týdně v době plné vegetace zálivkou. Přesazování na jaře před nástupem vegetace. Před 4 roky jsme si na zkoušku vysadila na chráněnné slunné místo na jaře sazenici cistu, přežila zatím všechny zimy, na jaře je opadaná, ale krásně se zregeneruje a kvete. Množení výsevem, řízkováním. Škůdci: molice. Drogou jsou listy a květy. Jako rostlinná droga se používá drcená nadzemní část rostliny, nejčastěji jen květy a listy. Většinou se z ní připravuje čaj, který je možný dosladit medem a dochutit citronem. Také bývá součástí lihových tinktur. Čaj ze skalní růže má velmi výraznou chuť a je hodně aromatický. V létě je osvěžující vychlazený s mátou a kostkami ledu. Na jeden šálek použijte 1-2 čajové lžičky (asi1- 2 g) cistu šedavého, zalijte vroucí vodou, nechejte 5-7 minut louhovat a následně sceďte. Jako hlavní účinné složky jsou uváděny polyfenoly. Polyfenoly jsou důležité pro své antioxidační působení (neutralizace) proti volným radikalům, které náš organismus ohrožují z okolního prostředí.