Původní obyvatelé Amazonie tuto rostlinu používali k odstranění žlučových a ledvinových kamenů. Chanca Piedra chrání před vznikem ledvinových kamenů a některé typy dokáže i rozpustit. Chanca Piedra taktéž pomáhá zvyšovat vylučování žluči z jater. Žluč v normálním množství napomáhá procesu trávení a přispívá ke vstřebávání živin a vylučování odpadu. Na játra má Chanca ochranné působení. Tahle vlastnost se využívá i v TČM. Je silný antioxidant, pomáhá snižovat cukr v krvi a vysoký tlak, napomáhá k jejich optimalizaci. Má diuretické působení , pomáhá vylučovat sodík z těla, tím se snižuje systolický tlak. Má antivirové účinky proti hepatitidě typu B, HIV. Vykazuje antizánětlivou aktivitu při artritidě. Chanca Piedra tlumí bolest, působí proti křečím, působí proti virům a bakteriím, udržuje dobrou hladinu cholesterolu.
Využívají již po generace. Chanca piedra roste přirozeně nejen v oblasti Střední Ameriky, ale i Indii a zemích jihovýchodní Asie. Zde se stal významnou rostlinou tradiční ajurvédské medicíny. Najít ji však můžete i na dalších místech. Miluje horko a sucho, takže není problém na ni narazit i v některých tropických částech Indie, jihovýchodní Asie či Afriky.
Učinné látky lignany, glykosidy, flavonoidy a flavony, steroly a také některé alkaloidy. Působí především na ledviny, močové cesty a játra.
Už po tisíce let velebí její schopnosti jak původní jihoameričtí indiáni, tak Ájurvéda. Je tedy jen dobře, že ji postupně objevuje i západní medicína. V posledních dekádách se uskutečnilo několik výzkumů, které shodně potvrzují pozitivní vliv na zdraví člověka.
Tato bylina je známa také pod názvy drtič kamenů, lomikámen, pitirishi, stone shaker, sasha foster, amarus, memeniran, tamalak nebo makantowe.
Informace jsou nalezeny na internetu.