Badyán je velmi účinný proti kašli, ředí hleny. Má lehce projímavý účinek, je močopudný, pomáhá při léčbě některých kožních nemocí. Příznivě ovlivňuje žaludeční, střevní činnost a zlepšuje chuť k jídlu. Užívá se při zvracení, nadýmání, zácpy, má lehce projímavé účinky bolestech břicha, kýly, kožních chorob. Je mírné antirevmatikum, na revma se přidává i do mastí. Používá se také při nespavosti, pomáhá při ischiasu a tlumí svalové křeče. Velmi se doporučuje při chřipkách a koronaviru.
Badyán pravý (Illicium verum) je přírodní surovinou pro výrobu známého léku proti virovým onemocněním Tamiflu, obsahuje kyselinu šikimovou. Účinnou látkou je oseltamivir – ester derivátu cyklické karboxylové diaminokyseliny – ve formě fosforečné soli.
Jako koření je používán do pečiva, kořenících směsí, likérů. je využíván i kosmetice, parfumérii a aromaterapii.
Badyán pravý ,též čínský anýz, hvězdicový anýz, je koření, které vůní velmi připomíná anýz. Jsou to sušená souplodí s lesklými semeny pocházející ze stromu s názvem badyáník pravý (Illicium verum). Hvězdicová souplodí se sklízejí těsně před plnou zralostí od března do května. Pochází z jihozápadní Číny. Dnes je rozšířen v celé jihovýchodní Asii a Tichomoří. Do Evropy se dostal teprve na počátku 17. století.
V obchodě se vyskytuje většinou jako osmicípé hvězdice – odtud název hvězdicový anýz nebo také čínský anýz podle země původu. Někdy je drcen na jednotlivé měchýřky – cípky.
Badyán přispívá k normální funkci respiračního systému, je součástí koření, přispívá k normálnímu trávení, podporuje přirozenou obranyschopnost - imunitní systém.
Dávka na čaj 150ml vroucí vody na 6-7g roztlučených plodů, nechat 10 minut spařit, podává se 2-4x denně. Další formou užívání je tinktura, prášek nebo prášek v kapslí.
Informace čerpány z knih: Prof Pavel Valíček Koření, J. A. Zentrich Encyklodepie moderního bylinářství