Tato bylina zlepšuje duševní jasnost a paměť,v Indii je to spolehlivý prostředek pro léčbu slabosti, nervových poruch, epilepsie, hysterie a šílenství Používá se také jako diuretikum a při léčbě revmatismu.... Není pochyb o tom Bacopa monnieri je vynikajícím přírodním prostředkem ke zvýšení duševní výkonnosti a posílení schopnosti mozku, lepšuje mentální bdělost, zlepšuje vzdělávání a školní výkon, zlepšuje intelekt, vědomí , koncentraci a psychickou aktivitu. Patří mezi tzv. mozkové nutrienty, říká se jí také chytrá drogy. Podporuje růst nervových spojů v mozku, zkoumá se, zda by mohla by pomoci i při roztroušené skleroze, stařecké demenci, Parkinsonově chorobě nebo Alzeimerově chorobě. Bacopě se říká česky bacopa drobnokvětá. Pozor nezaměňovat s okrasnou balkonovou bacopou!
Také obnovuje poškozené buňky toxickými látkami, alkoholem, drogami atd..... Saponiny v ní obsažení zesilují sílu nervového impulzu a aktivitu v nervových buňkách.
Bacopa zklidňuje mysl a podporuje relaxaci, vhodná i při ADAHD, zvyšuje syntézu proteinů, aktivitu v mozkových buňkách. Zlepšuje paměť, snižuje úzkost, neklid a senilitu.
Dále je také diuretikum ,má tonizující účinky, patří mezi adaptogeny, je silný antioxidant. Pomáhá při léčbě astmatu, chrapotu, duševních chorob, epilepsie. Je to silné nervové tonikum proti úzkosti. Má se za to,že je vynikající pro srdce. Obnovuje poškozenou žaludeční sliznici léky, vředy, nádorem, likviduje původce žaludečních vředů bakterii Hellicobacter pylorii. Má lehce projímavé účinky.
Užívá se při nespavosti, únavy a hyperaktivní mysl. Bylina vyvolává pocit klidu a míru koncentrace a zároveň stimuluje nervovou činnost. Používá se také jako krev čistící prostředek a je považována za užitečnou pro všechny záněty, chronické kožní onemocnění, vysoké horečky, ztrátu vlasů a kontrolu krevního tlaku. Může pomoci obnovit kognitivní funkce po úrazech hlavy, kovidu, mrtvici, encefalitidě, je dobré k ní přidat ginkgo a bazalku posvátnou. Indikuje se při kožních problémech, podporuje růst vlasů, nehtů, kůže, hojení jizev.
Podává se s tukem nebo s potravinami obsahující tuk pro lepší rozpustnost a vstřebatelnost v organismu, v Indii pak s přepuštěným máslem ghí. Je velmi hořká. Je velmi blahodárná na srdce protože snižuje krevní tlak a čistí krev.
Obsahové látky:triterpenické saponiny dammaranového typu, známé jako bacosidy, s jujubogeninovými nebo pseudo-jujubogeninovými sklupinami (bakosid, bakopasaponin, aglykonem a pseudojujubogenin) alkaloidy (herpesin spolu s D-manitolem, apigeninem, hersaponinem, monnierasidy I-III, cucurbitacinema plantainosidem B) a steroidy (stigmaterol a beta=sitosterol). Z běžných látek pak vitamíny C, komplex vitamínů B (nejvíce B9 a B12, vitamín E a minerály hořčík a zinek.
Bacopa roste v bažinatých místech a je pěstována v jižní Indii. Jako běžná, tradiční dávka je doporučováno 5-15 gramů (v sušeném stavu) Brahmi denně, ve formě čajového odvaru. V současné době je také nabízená prodejnami se sušenými léčivými bylinami. Jako u jiných léčivých rostlin je vždy vhodné poradit se o užívání s lékařem.
Bacopu monnieri můžeme pěstovat jako pokojovou rostlinu s možností letnění. Prospívá v polostínu, na slunci ve vlhké půdě (bažinná rostlina). Prospěšné je přihnojování organickými hnojivy např. granulovaný hnůj (zapravit do půdy) či Lignohumátem. Jelikož má kobercový růst, je možné pěstovat ji v závěsném květináči, kdy roste převisle.
Informace čerpány z knih: Prof Pavel Valíček Léčivé rostliny Číny a Vietnamu, Janoutová, Šopovová Rostiny pro zdraví a na talíři, Winston, Maimes Adaptogeny, Světem bylin s Romanem Pavelou (Stres a únava)