Z pohledu TČM posiluje slezinu, podporuje trávení, různé zažívací potíže - zácpa, střevní peristaltiku, doplňuje síly, odvádí vlhkost z těla. Z hlediska západní medicíny posiluje imunitu umí ji regulovat, má antibiotické účinky díky unikátní sloučenině triterpen Pleurotin, Je výborná je u infekcí respiračního traktu, pomáhá na křečové žíly, při hojení ran, poškozenou kůži popálením, pomáhá na ekzemy, alergie. Používá se i u různých zatuhlostí svalů a šlach, artrotické bolesti , také u křečí či mravenčení končetin, na chudokrevnost. Hlíva reguluje hladinu cukru a tuků v krvi, cholesterol, krevní tlak. Obsahuje i β-glukany, také terpeny, zejména pleurotin. Hlíva ústřičná je velmi bohatá na bioaktivní sloučeniny. Pomáhá od artrotikých bolestí, reguluje krevní tlak, cholestrol, hladinu cukru v krvi.Jako jiné houby je i hlíva velmi bohatá na cukerné složky. Nejvíce jsou zastoupeny polysacharidy, složené cukry. Mezi polysacharidy patří sloučeniny, které nejsou rozpustné ve vodě a jsou tzv. hrubou vlákninou (celulóza, chitin), ale důležitější jsou ve vodě rozpustné polysacharidy, tj. Glukany.Hlívu je možno pěstovat pouze na slaměných nebo pilinových substrátech. Pěstování hlív je poměrně jednoduché a zvládne ho téměř každý. Také potřeby pro pěstování jsou pro většinu pěstitelů snadno dostupné. Proto se hlíva těší velikému zájmu amatérských pěstitelů. Výnosy hlívy dosahují 10-30 % hmotnosti substrátu a výhodou pěstování je, že hlíva netrpí chorobami plodnic.
Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus) se v čínské medicíně využívá v řadě případů a je známá jako houba květinového nebe. Je bohatým zdrojem vitamínů, minerálů a dalších látek, mimo jiné přírodních statinů. Dřevokazná houba., její plodnice rostou v přírodě od podzimu do jara na kmenech živého i mrtvého dřeva. Hlíva je užívaná v Číně ,ale i u nás v Evropě tisíce let. Je velmi lahodná k jídlu.
Dřevokazná houba,hostitele hlíva nezahubí, ani výrazně neoslabí. Preferuje listnaté stromy, pařezy, popadané větve. Klobouk podobný ústřici má podlouhlý tvar o průměru cca 5 až 35 centimetrů. Plodnice hlívy rostou v trsech, váží i několik kilogramů. Hlíva je velmi žádaná houba, hojně se pěstuje komerčně, čertsvou prodává téměř každý supermarket a navícc se dá snadno pěstovat i v domácích podmínkách nebo na zahradě .
Informace z internetu a z knihy pana Prof Pavla Valíčka -Houby.