Droga se používá jako hepatoprotektivum po infekčních hepatitidach typu B, stavech po otravách léky a jinými chemickými látkami u zučnělých jater, cirhoze, jater poškozených léky, alkoholem či jinými toxickými látkami. Dále u různých forem dyspepsií. Dále se droga používá u virových infekcí horních cest dýchacích. Víme, že Andrographis obsahuje sloučeniny, které jsou analgetikem (mírní bolest), antitrombotické (zabraňuje vzniku krevních sraženin), hypoglykemické (snížení hladiny cukru v krvi), a antipyretické (snižuje horečku). Takže, většina z tradičních použití Andrographisu 'má vědecký základ. Jeho nejvýznamnější fyziologický účinek, je to "signál snímače," což znamená, že zastaví neregulovaný růst buněk způsobené viry (což může být důvod, proč je u HIV nemocných pozorováno zlepšení stavu po jeho pravidelném užívání).
Ve skandinávských zemích se využívá k léčbě a prevenci i proti běžným nachlazením, chřipce a infekcím horních cest dýchacích. Klinické studie prokázaly, že tato bylina skutečně funguje a mnozí věří, že je lepší než echinacea. Podobně jako echinacea, pracuje tak, že posiluje imunitní systém, pomáhá tělu k boji proti infekci a zabrání ji znovu se objevit v budoucnosti. Ale je to víc adaptogen, má protinádorové aktivity, je to antioxidant. Bylo prokázáno, že k ochraňuje játra. V Číně a Indii, je rostlina běžně používá k léčbě celé řady infekcí, jako jsou gastrointestinální stížnosti, hepatitida, herpes. Ve zkratce je to úžasná léčivá bylina! V době korona viru ji velmi propagoval na youtube léčitel Milan Calábek při setkání s hercem Duškem. Musím říct, že i naši zákazníci si ho také moc pochvalovali a protože patří mezi nejžádanější bylinky, nejčastěji se užívá při virových infekcí, nízké imunitě, respiračních onemocněních a poškozených játrech.
Popis. Víceletá bylina s extrémně nahořklou chutí, dorůstající až 1metr výšky. Lodyha je vzpřímená s oválnými vejčitými listy. Kvete drobnými bílými květy. Rozšířena je v širokém areálu jižní Asie, Malajsie a Oceánie.
Nať se sklízí po květu a suší se ve stínu do teploty 30 stupňů Celsia.
Droga obsahuje hořčiny-deoxyandrographolidy, andrographolidy, neoandrographolidy.
Hepatoprotektivní působení drogy je vázáno na andrographolidy. Dále andrographolidy významně zvyšují detoxikační vlastnosti jater. Tyto látky mají význačné protizánětlivé účinky a antibakteriální účinky srovnatelné s chloramfenikolem. Droga má význačné antivirové účinky.
Andrographis paniculata má dlouhou historii, úspěšně se používá v různých asijských kulturách. Je uváděn ve staré čínské medicíně i v Indickém lékopisu.. Ve skandinávských zemích se využívá k léčbě a prevenci i proti běžným nachlazením, chřipce a infekcím horních cest dýchacích. Klinické studie prokázaly, že tato bylina skutečně funguje, a mnozí věří, že je lepší než echinacea. Podobně jako echinacea, pracuje tak, že posiluje imunitní systém, pomáhá tělu k boji proti infekci a zabrání ji znovu se objevit v budoucnosti. Ale je to víc: má adaptogen, má protinádorové aktivity, je to antioxidant. Bylo prokázáno, že k ochraňuje játra. V Číně a Indii, je rostlina běžně používá k léčbě celé řady infekcí, jako jsou gastrointestinální potíže, hepatitida, herpes, a krční infekce. Ve zkratce to je úžasná léčivá bylina!
Celá rostlina má léčivé vlastnosti a její odvar je silně nahořklý. Používá se k léčbě žaludečních potíží, zánětu žlučníku, při horečkách a jako tonikum. Stimulací jaterních buněk podporuje chuť k jídlu. Doporučená denní dávka je 6 -12 g suché drogy jako odvar, v tinktře nebo ve formě prášku1g denně. Zevně se připravují obklady.
Pěstování.
Vyžaduje dostatek tepla a slunce. Přes léto jej pěstujeme venku v nádobě či na záhoně, nejlepší je to ovšem ve skleníku. V zimě se přechovává v chladnější světlé místnosti či zimní zahradě při teplotách 10-15 stupňů. Je to ale malá pravděpodobnost, že naši zimu přežije. Já ji mám jako letničku. Na podzim sebereme semena a ostatní sklidíme, usušíme, zpracujeme a z jara nanovo. Používáme běžnou zeminu, zaléváme ,když substrát vyschne. Semena klíčí při 23 stupních po 1-2 týdnech.
Informace čerpány z internetu, vlastní praxe a z Encylopedie J.A. Zentrich a knihy Prof Pavla Valíčka Léčivé rostliny Číny a Vietnamu 1.díl.