Andělika reguluje činnost žláz s vnitřní sekrecí, potlačuje migrenózní stavy, závratě,, jiskření před očima, zpevňuje cévní stěny, chrání sliznice dýchacích cest, stimuluje práci srdce. Na zažívání působí spasmoliticky, tlumí nadýmání při poruchách slinivky břišní, pomáhá likvidovat kvasné a hnilobné procesy v zažívacím traktu při dyspepsii. Uklidňuje žaludeční a střevní neurózu, uklidňuje psychiku, kladně působí na nervovou soustavu, je vhodná při úpadku fyzických i duševních sil a poruchách spánku. Má protirevmatický účinek, protizánětlivé a proti rakovinné působení.
Podporuje imunitu, kardiovaskulární systém, chrání játra i ledviny, upravuje krevní tlak, působí na dobrý stav kloubů a kostí.
Droga tlumí menstruační bolesti, harmonizuje ženský cyklus, zmírňuje PMS, mírní i klimakterické potíže jako jsou návaly horka, chrání před vysoušením poševní sliznice. Zvyšuje průtok krve v děloze, odstraňuje svalové křeče, podporuje otěhotnění. Eliminuje cysty, myomy. V lidovém léčitelství se doporučovala pro zvětšení poprsí, protože přirozeně obsahuje progesteron.
Může způsobit fotodermatozy - zarudnutí kůže ze sluníčka. Neužívá se v těhotenství, kojení a také není vhodná pro děti.
Drogou je kořen v prvním roce na podzim nebo druhým rokem na jaře a zralá semena. Andělika vytvoří první rok přízemní růžici a ve druhém roce vykvete a odumře.
Forma užití je prášek z kořene ( na špičku kulatého nože 2-4x denně), nálev (šálek 2-4x denně) nebo vinný macerát - asi 60ml 2-3x denně (nechá se přes noc v červeném víně louhovat).
Kořeny obsahují tanin, flavonoidy, hořčiny, pektin, silice, k. angelikovou a valérovou, kumariny, fytosteroly,polysacharidy, ftalidy (ligustilit, b-butyftalit), organcké kyseliny a estery (ferulát), vitamíny, aminokyseliny, flavonoidy, fytoestrogeny, celkem asi 60 účinných látek.
Andělika lékařská (Angelika officinalis) , čínsky dong quai
čeleď : Apiaceae, miříkovité
Pěstujeme ji v hluboké lehčí a dostatečně vlhké půdě s humusem.
Jedná se o statnou, dvouletou bylinu, Má přímou dutou a rýhovanou lodyhu, velké polokulové okolíky. U nás roste nejčastěji ve vyšších polohách.
Informace čerpány z internetu, vlastní praxe a z Encylopedie J.A. Zentrich , Světem bylin s Romanem Pavelou (pro ženy a muže 50+)